Najnowsze informacje
- Home
- Aktualności
- Jednolity Certyfikat Bezpieczeństwa dla PMT

Informacja
Jednolity Certyfikat Bezpieczeństwa dla PMT
Z wielką satysfakcją informujemy, że Nasza Firma w dniu 24 maja br. otrzymała Decyzją Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego Jednolity certyfikat bezpieczeństwa nr PL 1020250148, ważny do dnia 06.06.2030 r.
Proces uzyskiwania tego certyfikatu został rozpoczęty 9 października 2024 r., za pośrednictwem pełnomocnika Spółki PMT w systemie OSS (ERA) – Sławomira Jochny i był to proces żmudny, trudny i długi, przez co tym bardziej nasza satysfakcja z jego otrzymania jest większa.
Przepisy tzw. IV pakietu kolejowego, harmonizujące podejście do kwestii certyfikacji przewoźników kolejowych w zakresie bezpieczeństwa na szczeblu unijnym, w Polsce weszły w życie 31 października 2020 r.
Od tego dnia w miejsce certyfikatów bezpieczeństwa cześć A i cześć B, których ważność dla Naszej Spółki upływa dnia 05.06.2025 r. przewoźnikowi kolejowemu wydawany jest jednolity certyfikat bezpieczeństwa.
Dokument ten – potwierdza zdolność przedsiębiorcy tj. przewoźnika kolejowego do spełnienia wymogów dotyczących systemu zarządzania bezpieczeństwem, w tym respektowania odpowiednich przepisów krajowych i wymogów obowiązującej technicznej specyfikacji interoperacyjności odnoszącej się do podsystemu „Ruch kolejowy” oraz do spójnego ich stosowania.
Warunkiem uzyskania jednolitego certyfikatu bezpieczeństwa jest wykazanie spełnienia przez posiadany system zarządzania bezpieczeństwem kryteriów określonych w rozporządzeniu 2018/762.
Dla działających przewoźników oznacza to konieczność dostosowania systemu i uwzględnienia w nim takich elementów, jak kultura bezpieczeństwa, czynniki ludzkie i organizacyjne czy zgodność z TSI Ruch kolejowy.
Nowe uregulowania prawne, które stanowią element IV pakietu kolejowego, wprowadzają również zharmonizowaną procedurę wydawania jednolitych certyfikatów bezpieczeństwa.
Została ona określona w rozporządzeniu 2018/763 i składa się z kilku etapów.
Wniosek o wydanie jednolitego certyfikatu bezpieczeństwa składa się za pośrednictwem Punktu Kompleksowej Obsługi (OSS, ang. One-Stop Shop) – dedykowanej aplikacji informatycznej.
Pierwszym z nich jest ocena wstępna, w trakcie której organ certyfikujący sprawdza kompletność wniosku i weryfikuje niektóre jego elementy.
Etap ten maksymalnie trwa miesiąc.
Po jego zakończeniu wnioskodawca otrzymuje w systemie powiadomienie o kompletności wniosku.
Drugi etap to ocena szczegółowa, podczas której szczegółowo weryfikowana jest zgodność wniosku z kryteriami SMS i wymaganiami TSI Ruch kolejowy.
Sprawdzana jest również zgodność z przepisami krajowymi.
Etap ten trwa do czterech miesięcy.